פיברומיאלגיה

מהי פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה (”דאבת השרירים”) הינה תסמונת המאופיינת בכאב מפושט, נוקשות ורגישות במערכת השרירים והשלד, עייפות והפרעות בשינה. לסימפטומים אלו מתלווים לעתים תחושות חרדה או דיכאון, קשיים קוגניטיביים, כאבי בטן, תסמונת ”המעי הרגיז” , כאבי ראש, כאבים או ”קליקים” בלסת ועוד. לא פעם ניווכח ביצירתו של מעין מעגל סגור המזין את עצמו ומוביל לירידה בתפקוד המקצועי, החברתי, המשפחתי והזוגי בשל התסמונת.

הסיבה העיקרית להתפתחות התסמונת היא הפרעה בתהליך העיבוד והמעבר של הכאב במערכת העצבים המרכזית. היא עלולה להופיע בעקבות מחלה זיהומית, דלקתית, אוטואימונית או מחלות כרוניות אחרות, טראומה פיזית כמו תאונת דרכים וטראומה נפשית.

פיברומיאלגיה הינה הסיבה השכיחה ביותר לכאבים מפושטים במערכת השרירים והשלד בקרב נשים בגילאי 20-55. שיעור הלוקים בפיברומיאלגיה עומד על 4%-2% מהאוכלוסייה, רובן המכריע הן נשים.

הפיברומיאלגיה מוגדרת כתסמונת ולא כמחלה, עובדה המקשה על קבלת הטיפול הנכון והמותאם מהממסד כגון הביטוח הלאומי וקופות החולים. בנוסף לכך, נאלצים החולים להתמודד לעתים עם יחס בלתי הולם מצד הרופאים, חוסר אמפטיה ואף זלזול וחוסר הבנה לקשיים עמם הם מתמודדים.

האבחון מתבצע על סמך דיווח סובייקטיבי של החולה ביחס להיקף הכאב ממנו הוא סובל תוך התייחסות לתסמינים נוספים (בעבר האבחון התבסס על קיומן של נקודות מגע רגישות בגוף). כיום אין בדיקת מעבדה היכולה להוכיח את קיומה של התסמונת, והאבחנה, כאמור, הינה קלינית.

באוקטובר 2014 פורסמו ע”י ההסתדרות הרפואית הנחיות קליניות לטיפול בתסמונת הפיברומיאלגיה

מהו הטיפול המומלץ?

הטיפול המומלץ בהנחיות שצוינו משלב בין פעילות גופנית לטיפול תרופתי ולטיפול נפשי (בעיקר קוגניטיבי-התנהגותי).

האימון האישי (פרטני או בקבוצה) משמש להשגת מטרות המקדמות אורח חיים תקין ומספק לצד תסמונת הפיברומיאלגיה באמצעות הכלים הבאים:

  • חיזוק היכולת לניהול עצמי של המחלה
  • העצמת החוזקות והמשאבים האישיים
  • מציאת איזון במעגלי החיים השונים (Wellness)
  • הצבת מטרות וביצוע שינוי באורח החיים

אפשר לפנות מקום לחיים לצד הפיברומיאלגיה!
מפגש ראשון ללא עלות וללא התחייבות
צרי קשר 050-8800668